Nie bądź plastik – przyłącz się do naszej akcji na rzecz planety

Lifestyle

Każdego roku do oceanów wpada co najmniej 8 milionów ton plastiku. Oznacza to, że co minutę w wodzie ląduje zawartość jednej śmieciarki. W ramach akcji centrów handlowych Don’t be plastic chcemy zwrócić uwagę na ten problem i aktywnie zachęcić naszych Klientów do współdziałania na rzecz planety.

Jak plastik pojawiający się w oceanach wpływa na ich mieszkańców? Zwierzęta nie zdają sobie sprawy z tego, że zamiast naturalnego pożywienia połykają plastikowe odpady, które powodują u nich zatrucia, a większe kawałki – problemy z przełykaniem. Dla żółwia siatka foliowa do złudzenia przypomina pływającą meduzę, a kaszalot myli plastikowe śmieci z kałamarnicami. Szacuje się, że do 2050 roku 99 proc. morskiego ptactwa będzie miało w swoich żołądkach plastik. Zwierzęta często też zaplątują się w śmieci, co zniekształca ich ciała podczas wzrostu lub nierzadko prowadzi do uduszenia.

I choć może się wydawać, że to nas bezpośrednio nie dotyczy, fakty są inne. Przeciętny człowiek może zjadać nawet 5 gramów plastiku każdego tygodnia, a jest to równowartość wagi karty kredytowej! Plastik pochłaniamy z powietrza, wody pitnej czy choćby żywności. Niestety, w dalszym ciągu statystyczny Polak zużywa w ciągu roku ok. 300 reklamówek, które są niestety powszednim elementem naturalnego krajobrazu. Dla porównania w Norwegii jeden mieszkaniec rocznie zużywa już tylko 8 plastikowych toreb. Stąd też w ramach akcji Don’t be plastic chcemy podkreślić, że każda, nawet najmniejsza zmiana w dotychczasowych nawykach ma znaczenie dla naszej planety, a niewielkie działania potrafią zapoczątkować olbrzymie zmiany. Współpracując z sklepami i punktami usługowymi naszym centrum, chcemy zachęcić naszych Klientów do świadomych zakupów.

zagraj w grę

Nie od razu można wyeliminować cały plastik, jaki przechodzi przez nasze dłonie podczas wizyt w sklepie. Niektóre towary, choćby spożywcze, muszą być zapakowane tak, jak wymagają tego odpowiednie przepisy. Wiele decyzji dotyczących użycia plastiku podejmujemy jednak sami i od nas zależy, czy przysłużymy się planecie. Co ważne – sklepy i usługodawcy wspierają nas w budowaniu odpowiedzialnych zachowań. Zamiast foliówek na owoce i warzywa możemy używać wielorazowych woreczków, które są do nabycia w supermarkecie. Kawiarnie coraz częściej oferują podanie kawy do przyniesionego kubka termicznego. Centra handlowe organizują punkty zbioru odpadów, których nie obejmuje segregacja domowa, jak choćby baterie i świetlówki.

Co możemy sami zrobić? Nosić ze sobą torby wielorazowego użytku i to nie tylko na zakupy spożywcze. W każdym sklepie sprzedawca nie dolicza kwoty za torbę bez wcześniejszego zapytania o to klienta. Kosmetyki, odzież lub buty można również zapakować do własnej siatki. Zwracajmy uwagę na to, czy opakowania towarów, które kupujemy, mogą być poddane recyklingowi. Dotyczy to choćby produktów urodowych. Nie jest przecież istotne to, jak wygląda opakowanie, ale jego zawartość. W czasie wizyty w centrum często odwiedzamy punkty gastronomiczne. Tu również mamy okazję do świadomego dbania o środowisko – choćby rezygnując ze słomki lub dekla na kubek. Restauracje rezygnują z plastikowych nakryć i sztućców na rzecz wykonanych z biodegradowalnych surowców, ale to nie oznacza, że powinniśmy używać ich bez ograniczeń.

Po wyjściu z centrum wciąż powinniśmy dbać o segregację śmieci, ponowne wykorzystanie różnych przedmiotów (np. ubrań, książek, elementów dekoracyjnych) oraz używanie wielorazowych opakowań (np. butelek na wodę). Pamiętajmy, że każda, nawet z pozoru błaha decyzja o rezygnacji z dodatkowego plastikowego opakowania podjęta dziś wpływa na to, jak będzie wyglądać nasza planeta za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

zagraj w grę

Każdego roku do oceanów wpada co najmniej 8 milionów ton plastiku. Oznacza to, że co minutę w wodzie ląduje zawartość jednej śmieciarki. W ramach akcji centrów handlowych Don’t be plastic chcemy zwrócić uwagę na ten problem i aktywnie zachęcić naszych Klientów do współdziałania na rzecz planety.

Podziel się:

Przeczytaj również

PRACA ZDALNA, CZYLI JAKIE SĄ KORZYŚCI Z MOBILNEGO BIURA

ROWEROWE ESKAPADY JESIENIĄ

MAKIJAŻ NA CO DZIEŃ I NA WIECZÓR