KIEDY I JAK WYCHWYCIĆ WADY WZROKU U DZIECI ?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe. Obserwując dziecko widzi i wie jak postępować kiedy boli je brzuch czy ma gorączkę. Inaczej jest jednak w przypadku wady wzroku. Wychwycenie jej nie jest łatwe dla specjalisty, a tym bardziej dla rodzica. Maluszek nie potrafi przecież sprecyzować problemu lub po prostu nie zdaje sobie sprawy, że coś jest nie tak, a w przypadku bardzo małych dzieci, nie potrafi mówić.

Często myślimy, że wady wzroku dotyczą tylko dzieci, które rozpoczęły edukację. Uważamy, że jest to moment na pierwszą wizytę u specjalisty, a wady wzroku dziecka nie należy korygować wcześniej ponieważ oczy muszą „pracować”. Żadne z tych przekonań nie jest to prawdą.

Wady wzroku mogą pojawić się w dowolnej chwili życia naszego dziecka. Zaburzenia widzenia nieodkryte wystarczająco wcześnie, mogą się utrwalić i spowodować nieodwracalne pogorszenie wzroku oraz powodować późniejsze problemy w nauce. Co gorsza, jeżeli dojdzie do niedowidzenia jednego z oczu, nie będzie możliwe odzyskanie pełnej ostrości wzroku pomimo korygowania okularami. To może dyskwalifikować nasze dziecko z wykonywania niektórych zawodów w przyszłości!

Pierwsze lata życia są więc szczególnie ważne, gdyż właśnie na ten okres przypada najbardziej dynamiczny rozwój wzroku. Dlatego w każdym domowym kalendarzu powinniśmy wpisać obowiązkowe wizyty u okulisty dziecięcego, przypadające kolejno na:
• 9 miesiąc;
• 2 rok życia;
• Co roku pomiędzy 3 a 6 rokiem życia
• Co roku podczas całego procesu edukacji.

Ponadto rodzice przez cały ten czas powinni obserwować swoje dzieci. Pamiętajmy: dziecko może nie powiedzieć, że nie widzi, ale zawsze będzie próbować poprawić swój komfort, zachowując się w konkretny sposób.

Na co więc zwrócić uwagę?

Pierwszym sygnałem może być zezowanie – pojawia się do 3 miesiąca życia i jest naturalne u noworodka. Jeśli jednak taki stan występuje stale, bądź nie znika po okresie 3ego miesiąca, jest to sygnał ostrzegawczy.

W kolejnych miesiącach powinno nas zaniepokoić jeżeli dziecko nie wyciąga rączek do zabawki, nienaturalnie pochyla główkę, pociera oczka rączkami lub nie rozpoznaje znanych mu osób i przedmiotów. Kiedy dziecko umie już chodzić, a często wpada na meble, a także niechętnie porusza się w nowym otoczeniu – to również mogą być oznaki wady wzroku.

U przedszkolaka za sygnał ostrzegawczy należy uznać: mrużenie oczu, nienaturalne ustawianie głowy, przymykanie jednego oka, niechęć do zajęć z bliska (rysowanie, czytanie, pisanie), nieumiejętne posługiwanie się łyżką bądź kredkami i szybkie męczenie podczas pracy wzrokowej.

Kiedy dziecko potrafi pisać, zwróćmy uwagę, czy jest w stanie pisać w linii prostej. Zawsze powinno zaniepokoić nas nagłe pojawienie się zeza. Nie bagatelizujmy też jeżeli nasza pociecha zgłasza nam bóle głowy i oczu, zmęczenie, zamazywanie obrazu czy podwójne widzenie. To są dla nas wskazówki, aby niezwłocznie zwrócić się o pomoc do okulisty dziecięcego.

Badania przesiewowe – wczesny system diagnozy dzieci

Pomiędzy rutynowymi badaniami warto też wybrać się z nasza pociechą na tzw. badania przesiewowe. Takie badania można wykonać w gabinetach Lynx Optique już od 4 roku życia jeśli dziecko jest komunikatywne.

Celem takiego badania jest sprawdzenie czy oczy rozwijają się harmonijnie i czy w żadnym z nich nie doszło do rozwinięcia się przeszkody utrudniającej rozwój oka i doprowadzić do niedowidzenia. Badanie przesiewowe potrafi również wykryć daltonizm – czyli zespół zaburzeń rozpoznawania barw zielonej i czerwonej.

W trakcie badania specjalista skontroluje też koordynację wzrokowo-ruchową. Każdy z pacjentów otrzyma kartę badania z wynikami wykonanych testów. Specjalista omówi je z rodzicem, bądź opiekunem dziecka i przekaże wskazówki dalszego postępowania. Jeżeli badanie przesiewowe wykaże nieprawidłowości, dziecko zostanie skierowane na badanie okulistyczne.

Badania przesiewowe pełnią jeszcze jedną rolę – oswajają dzieci z badaniem wzroku, wprowadzając w świat gabinetu okulistycznego. Brak stosowania kropli i innych nieprzyjemnych procedur sprawia, że dzieci nie będą odczuwały lęku przed tego typu badaniami w przyszłości.

Okulary korekcyjne to nie wszystko

Oprócz korekcji wady wzroku u dziecka, równie ważna jest ochrona oczu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Soczewka oka małego dziecka jest przeźroczysta i praktycznie w całości przepuszcza promieniowanie UV docierające do nas wraz z promieniami słonecznymi przez cały rok. Promieniowanie to może prowadzić do powstania różnych chorób oraz powodować odczyny alergiczne. Najlepszym sposobem ochrony wzroku dziecka są więc odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka powinny być wyposażone w wysokiej jakości soczewki, odporne na zadrapania i solidne. Pamiętajmy również o samej oprawce –  powinna być wygodna, ale przede wszystkim dobrze dopasowana. Ważne, aby okulary dobrze przylegały do głowy dziecka, zauszniki były szerokie tak, aby ograniczały ilości światła z boku, a wielkość frontu powinna być na tyle duża, by pokrywać cały oczodół.

Właśnie takie okulary znajdują się w ofercie marki Julbo dostępnej w salonach Lynx Optique. Oprawki te wykonane są z wysokiej jakości tworzyw i posiadają elastyczne elementy, dzięki czemu są bezpieczniejsze i mniej podatne na uszkodzenia.

Pamiętajmy, regularne wizyty w gabinetach okulistycznych, badania przesiewowe oraz odpowiednia ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi pozwolą nam na szybkie wdrożenie działań, które wpłyną na poprawę komfortu i jakości życia naszych dzieci.

Gwarancje dla dzieci w Lynx Optique

Zakup okularów dziecięcych w Lynx Optique oznacza dostęp do naszych wyjątkowych gwarancji, stworzonych właśnie z myślą o potrzebach najmłodszych

1. Gwarancja na uszkodzenia

Gwarancja na okulary dziecięce przewiduję bezpłatną naprawę lub wymianę okularów w ciągu 2 lat od ich zakupu na terenie całej Polski

2. Gwarancja na zmianę wady wzroku

Gwarancja na okulary korekcyjne dla dzieci przewiduje bezpłatną wymianę soczewek korekcyjnych na podstawie nowej recepty wystawionej przez tego samego lekarza w okresie 6 miesięcy od pierwotnego zakupu.

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne dla dzieci znajdziesz tutaj: lynx-optique.pl/brand/julbo

Lynx Optique
Bonarka City Center

Umów się na wizytę:
tel. (12) 298 64 31
kom. 510 277 113
bonarka@lynx-optique.pl

Podziel się: