Nie bądź plastik – dla dobra planety

Dlaczego ograniczanie zużycia produktów wykonanych z plastiku jest tak ważne? Fakty są zatrważające – każdego roku do oceanów wycieka co najmniej 8 milionów ton plastiku. Oznacza to, że co minutę wpada do nich zawartość jednej śmieciarki. Tego typu śmieci rozkładają się przez setki lat i w związku z tym są olbrzymim zagrożeniem dla ryb oraz ssaków zamieszkujących wodę i jej okolice, a także dla całej ludzkości.

Zwierzęta nie zdają sobie sprawy z tego, że zamiast naturalnego pożywienia połykają plastikowe odpady, które powodują u nich zatrucia, a większe kawałki – problemy z przełykaniem. Oprócz tego często zaplątują się w śmieci, co nierzadko prowadzi do śmierci przez uduszenie. Inną konsekwencją zanieczyszczenia plastikiem jest zmiana w siedliskach wodnej fauny, która wpływa na rozwój całych populacji. Dla żółwia siatka foliowa do złudzenia przypomina pływającą meduzę, a kaszalot myli plastikowe śmieci z kałamarnicami. Szacuje się, że do 2050 roku 99% morskiego ptactwa będzie miało w swoich żołądkach plastik.

Drobiny plastiku szkodzą zwierzętom, blokując ich przewody pokarmowe i zmniejszając uczucie głodu. Zagrożeniem dla zwierząt są także zużyte maseczki, dlatego tak ważne jest, aby przerywać ich sznurki czy gumki, zanim trafią do kosza na śmieci i upewnić się, że wylądowały w nim, a nie obok. Jednakże nie tylko istnienie zwierząt jest zagrożone nieregulowaną gospodarką odpadami – problem ten dotyczy także ludzi. Przeciętny człowiek może zjadać nawet 5 gramów plastiku każdego tygodnia, a jest to równowartość wagi karty kredytowej! Plastik pochłaniamy z powietrza, wody pitnej i żywności, inaczej mówiąc – ze wszystkiego, co jest dookoła nas, więc konsekwencje zdrowotne będą nieuniknione. Jeśli nie ograniczymy zużycia plastikowych produktów to do:
– 2030 roku do oceanów co minutę będą wpadały dwie śmieciarki plastiku, a na trzy tony ryb będzie przypadała tona plastiku,
– 2050 roku co minutę do oceanów będą wpadały cztery śmieciarki, a pływający w nich plastik będzie ważył więcej niż wszystkie zamieszkujące je ryby.

Niestety, w dalszym ciągu statystyczny Polak zużywa w ciągu roku ok. 300 reklamówek, które są już tak powszednim elementem naturalnego krajobrazu, że zwierzęta notorycznie mylą je z pożywieniem. Przykład warto brać od skandynawskich sąsiadów, np. Norweg rocznie zużywa już tylko 8 plastikowych toreb. Poprzez świadome zakupy i wybór produktów jesteśmy w stanie kształtować lepszą przyszłość naszej planety, więc przed sięgnięciem po plastikową słomkę czy dekiel na napój powinniśmy się zastanowić, czy faktycznie są nam one niezbędne.

Z powyższych powodów Bonarka zaangażowała się w akcję zainicjowaną przez centra handlowe „Don’t be plastic” – kampanię edukacyjną, która ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z korzystania z plastikowych opakowań na co dzień. Oprócz faktów związanych z zanieczyszczeniami i zagrożeniami, jakie powodują odpady plastikowe, w kampanii znalazły się też wartościowe porady, jak łatwo można ograniczyć używanie plastiku.

Więcej szczegółów dotyczących akcji znajdziesz na https://dontbeplastic.com/pl/.

Podziel się: